KAIP SUSIGYVENTI SU ESENCIALINIU TREMORU?


KAS PALENGVINA KASDIENINIUS DARBUS?

Esencialinio tremoro (ET) diagnozė – tai gyvenimo būdą keičianti būklė, dėl kurios kasdieninio gyvenimo užduotys ir veiklos tampa sunkiai įveikiamos, ar net neįgyvendinamos.

Tai savo ruožtu atsiliepia žmogaus psichinei sveikatai, kadangi kylanti įtampa ir stresas, dėl jau taip lengvai nebeatliekamų rutininių dienos darbų, mažina jo savivertę, pasitikėjimą savimi, to pasekoje skatina socialinę atskirtį. Pacientai su šia diagnoze pradeda vengti viešų vietų, susitikimų su draugais, nes jiems tampa psichologiškai nemalonu ir per sunku kitų akivaizdoje atlikti įprastus veiksmus: valgyti, įsipilti ir išgerti stiklinę vandens, rašyti, užsisegti marškinių sagą, kalbėti ir pan.

Norėdami padėti žmonėms, sergantiems Esencialiniu tremoru ir toliau gyventi pilnavertišką gyvenimą, didelė sergančiųjų ET bendruomenė turi daugybę patarimų. Juo suskirstėme į atskiras kategorijas ir šiame, bei kituose straipsniuose, visais jais pasidalinsime.

Kasdieniniai patarimai sergantiems Esencialiniu tremoru

PASIRUOŠIMAS MAISTO GAMYBAI/RUOŠAVALGYMAS
Eidami į parduotuvę apsipirkti maisto, tai darykite kuomet parduotuvėje yra mažiausias srautas žmonių, taip pat su savimi turėkite iš anksto pasiruoštą pirkinių sąrašą.Visada valgykite sėdėdami prie stalo. Padėklas padėtas ant kelių nėra geras pasirinkimas, nes jis nėra pakankamai stabilus.
Prieš pirkdami maistą visada apagalvokite, kiek truks patiekalo gaminimas. Niekada negaminkite patiekalo, kurį reiks ruošti ilgiau, nei jūs pajėgsite.Gerdami stenkitės naudoti sunkesnius puodelius, arba puodelius su dviem ąselėm iš abiejų pusių.
Prieš pradedant gaminti maistą, būkite tikri, kad turite viską, ko reikia.Jei valgydami padėsite alkūnes ant stalo, tai gali padėti stabilizuoti rankų drebėjimą kol jūs valgysite.
Daiktus virtuvėje laikykite patogiose vietose, pagal naudojimo dažnumą.Galima po lėkste pasidėti knygą ar dėžutę, kad atstumas nuo lėkštės iki jūsų burnos būtų kuo mažesnis.
Nedėkite daiktų vienų ant kitų aukštai lentynose. Taip laikomi daiktai, juos imant gali lengvai nukristi ir sudužti.Naudokite termo puodukus/indus, kad gėrimai/patiekalai ilgiau išlaikytų savo šilumą.
Nelaikykite pilnos kriauklės nešvarių indų. Išmetus plaunamą indą, taip sudaužyti galime ne vieną, o keletą indų.Visada pilkite tik pusę stiklinės/puoduko skysčio, taip sumažėja tikimybė jį išlaistyti.
Virtuvėje galite pasistatyti kėde, kuri palengvins maisto ruošą, jei ilgai stovite virtuvėje.Jeigu jums patogiau, naudokite šiaudelį.
Krepšeliai/dėžutėse palengvina priėjimą prie norimų produktų pvz. prieskonius laikykite vienoje pintinėje lentynėlėje, taip reikės vos vieno judesio, juos visus paimti.Pasitieskite neslystantį kilimėlį po lėkšte, kad ji neslidinėtų jums valgant.
Neškite patiekalus viena ranka. Kritimo atveju laisva ranka galėsite apsisaugoti nuo didesnių sužalojimų.Yra specialių lėkščių, su aukštesniais kraštais, kurie padeda lengviau „išskopti“ maistą iš lėkštės.
Norėdami pripilti virdulį, naudokite tam mažą puodelį. Laikydami virdulį prie čiaupo rizikuojate jį išmesti.Valgant galima pasitiesti plastikinę prijuostę, kuri apsaugos jūsų drabužius nuo susitepimo.
Ruošą virtuvėje palengvina kaitlentė, kadangi jums tuomet nereikia kilnoti puodų, galite lengvai juos perstumti.Patariama sėdėti ant kėdžių, kurios turi ilgas atramas rankoms. Taip ne tik sėdėti bus patogiau, bet ir atsikelti.
Naudokite virtuvės kombainą pjaustant, tarkuojanta ar kitaip apdorojant daržoves. Tik perkant įsitikinkite, kad jis nėra per sunkus ir ar juo yra lengva naudotis.Stenkitės valgyti ne tik namie, bet ir kavinėse! Neįzoliuokite savęs. Jūs turite ir toliau palaikyti savo socialinius santykius ir veiklą.
Naudokite ilgus šluotkočius ar šepečius šveitimui, nes tai palengvins jūsų darbą.Kavinėse paprašykite, kad prieš patiekiant jums mėsą, personalas ją supjaustytų mažais gabaliukais. Taip pat galima paprašyti garnyro bulvių košės/piure, kad ją šakute būtų lengviau pakabinti.
Jei jūsų kairė ranka stipresnė už dešinę, naudokite įrankius, kurie skirti kairiarankiamsPaprašykite, sriubą personalas patiektų į puodelį. Mažais gabalėlias sutrupinkite duonos/batono ir įmeskite į sriubą. Taip ji taps tirštesnė ir sumažins tikimybę ją išlaistyti.

Kasdieninė maisto ruoša ir valgymas gali būti dar paprastesnis, jei bus sumažintas rankų drebėjimas. Tai galima padaryti virpesių terapijos pagalba. Vilim ball – yra virpesių fizioterapijos įrenginys, skirtas laikinai sumažinti rankų tremorą, ko pasekoje galima be vargo atlikti kasdieninius, rutininius darbus.  

Daugiau informacijos apie šį įrenginį galite rasti: www.vilim.lt

Kitas straipsnis

Terapinį prietaisą ir įpročių keitimo programėlę sukūrusiems lietuviams atsiveria Europa

Daugiau nei 4% žmonių visame pasaulyje, perkopusių 40 metų ir vyresnių, kenčia nuo esencialinio tremoro – nevalingo rankų drebėjimo. Medicinos technologijų startuolis, įsikūręs Kauno mokslo ir technologijų parko inovacijų bendruomenėje, šį vasarį įgijo rankų drebėjimą mažinančio medicininio įrenginio CE0197 bei įmonės EN ISO 13485:2016 sertifikatus. Po penkerius metus trukusių produkto prototipavimo ir testavimo etapo, „Vilim ball“ kamuoliukas, kuris dirbtinio intelekto valdomų mechaninių virpesių pagalba sumažina rankų drebėjimą, pradeda oficialią kelionę į Europos ir Azijos rinkas. 

Ilgalaikiam poveikiui  gyvenimo būdo keitimo programėlė  

„Sertifikatas reiškia, kad prietaisas yra saugus ir efektyvus naudoti sergantiems esencialiniu tremoru  bei atitinka visus jam taikomus standartus, kaip medicinos prietaisui. Tai svarbu platinimui ne tik geografiniu atžvilgiu, tačiau ir tuo, kad dabar prietaisą galės įsigyti ir naudoti gydymo įstaigos bei tai atveria plėtros galimybes tarp medicinos prietaisų distributorių. Tai leis pradėti produkto realizaciją Europos sąjungos, Vidurio rytų ir Balkanų rinkose“, – sako „Vilimed“ startuolio kūrėjas dr. Mantas Venslauskas.  

Medicinos technologijų startuolio kokybės valdymo sistemos sertifikatas pagal EN ISO 13485:2016 standartą komandai leis sertifikuoti ir kitus įmonės kuriamus produktus, pavyzdžiui, „Vilimap“ mobilią aplikaciją, skirtą ugdyti gyvenimo būdo įpročius, kurie leistų sumažinti rankų tremorą. 

„Remiantis tyrimais, tremoro intensyvumas labai priklauso nuo elementarių gyvenimo būdo sudedamųjų dalių, kaip pavyzdžiui, fizinis aktyvumas, mityba, miego trukmė, ar kofeino vartojimas. Sukūrėme mobilią aplikaciją, kuri padeda ugdyti šiuos sveiko gyvenimo įpročius ir taip valdyti šią daug nepatogumų sukeliančią ligą“, – teigia dr. M. Venslauskas.

Startuolio komanda siekia automatizuoti šią programėlę, apjungti ją su „Vilim ball“ terapiniu įrenginiu bei pritaikyti esencialinio tremoro monitoringui ir kontrolei, įtraukiant į šį procesą ir gydytojus neurologus. 

Prietaiso gamyba – Lietuvoje   

Kauno mokslo ir technologijų parke įsikūrusios komandos, kuri neseniai pasipildė daugiau nei 20 metų medicinos prietaisų platinimu tarptautinėse rinkose patirties turinčiu plėtros projekto vadovu, artimiausiuose planuose – serijinė prietaiso gamyba. Pirmąsias iki 1000 vienetų partijas lietuviai viliasi pagaminti patys, vėliau pastiprinimo ieškos bendradarbiaudami su Lietuvių kompanijomis. 

Lauko teniso kamuoliuką primenantis įrenginys sulaukė didelio susidomėjimų neurologų bendruomenėse tiek Lietuvos didžiųjų miestų universitetinėse ligoninės, tiek JAV, Kazachstano ir Rusijos klinikose, išbandžiusiose testinius įrenginius. Su lietuvių sukurtu prietaisu nuo esencialinio tremoro kenčiantis žmogus jau gali žymiai lengviau pasirūpinti savimi, atlikti ruošos darbus, pavalgyti.

Gimė iš mokslinių tyrimų lauko  

„Produkto idėja kilo rašant mokslų daktaro disertaciją apie virpesių technologijas, jų pritaikymą gydant reumatinį artritą. Pradėjus bendradarbiauti su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto neurologais ir ėmėme analizuoti, kaip virpesių terapija padeda sumažinti rankų drebėjimą – esencialinį tremorą. Išbandėme įvairius dažnių diapazonus, o vėliau, subūrę stiprią komandą bei testuodami savanorius, sukūrėme technologiją, kuri kūrė didžiausią pridėtinę vertę jos vartotojams – efektyviausiai mažino tremorą“, – startuolio pradžią prisiminė dr. M. Venslauskas.  

Remiantis įrenginį savo noru įrenginį išbandžiusiųjų žmonių atsiliepimais, įrenginys gali būti sėkmingai naudojamas rankų drebėjimui mažinti, ypač prieš atliekant tokius procesus kaip valgymas, rašymas ar kita veikla, kuriai atlikti svarbus rankų stabilumas.

Startuolis tikisi pritraukti ir plėtrai Europos rinkoje skirtas rizikos kapitalo investicijas, kadangi produkto pritaikomumo potencialas – itin platus. Ateityje viliamasi terapinį įrenginį pritaikyti sergantiems Parkinsono liga. Dar prieš porą metų „Vilimed“ komanda dalyvavo Italijos farmacijos kompanijos „Zambon“ verslo akceleravimo programoje ir pritraukė 50.000 Eur investiciją. Su šia farmacijos kompanija įmonė „Vilimed“ dirba iki šiol ir greitu metu planuoja pradėti pilotinius tyrimus su Parkinsono ligoniais Ispanijoje. 

10 priežasčių, dėl ko dreba Jūsų rankos


10 PRIEŽASČIŲ, DĖL KO DREBA JŪSŲ RANKOS

Tikrai daugelis esame patyrę viso kūno, o tame tarpe ir rankų drebėjimą. Prisiminkime mokyklos ar studijų laikus, kai laukėme savo eilės pristatyti baigiamąjį kursinį darbą, arba laukėme pasimatymo su sena mokyklos meile.

Nerimas, susijaudinimas, tai normalios priežastys, dėl kurių galėjo atsirasti pirštų, ar rankų drebėjimas.  

Sunerimti verta tada, kai pastebite, jog jūsų rankos dreba dažniau nei įprastai. Ypač dėl to, kad drebėjimas yra siejamas su rimta Parkinsono liga. Žemiau pateikiame 10 priežasčių, dėl ko Jūsų rankos gali drebėti ir kada būtina kreiptis į gydytojus.

1. Jūs esate sveikas, gyvas ir kvėpuojantis žmogus

Labai svarbu paminėti, kad jūsų kūnas (įskaitant ir rankas) vibruoja visą parą. Tai vadinama „fiziologiniu tremoru“. „Tokį drebėjimą turime mes visi, bet dažniausiai jis yra labai minimalus, dėl to yra beveik nepastebimas“- teigia neurologas James Bernheimer.

Net jei ir esate puikios sveikatos, nedidelį drebėjimą galite pastebėti tiesiog ištiesus ir palaikius rankas tiesiai (pirštai truputį pradės drebėti). Tai natūrali jūsų kūno būsena. Kitas panašus pavyzdys, tai siūlo į adatą vėrimas. Tai susikaupimo, koncentracijos ir įtampos reikalaujantis veiksmas, ko pasekoje pradeda drebėti rankos.  

2. Jūs patiriate intensyvias emocijas

Rankų drebėjimas dažnai pasireiškia tuomet, kai išgyvename stiprias emocijas (projektų pristatymas prieš auditoriją, vairavimo egzaminas ir pan.) Šios patiriamos emocijos sužadina jūsų autonominę nervų sistemą ir „sustiprina“ šiuos fiziologinius drebėjimus. Jūsų autonominė nervų sistema kontroliuoja nevalingas jūsų kūno funkcijas, tokias kaip: kvėpavimas, kraujospūdis, širdies plakimas ir akių vyzdžių išsiplėtimas. Kai jaučiate pavojų ar esate pažeidžiamas, simpatinė nervų sistema (kuri yra jūsų autonominės nervų sistemos dalis) staiga įsijungia ir praneša jūsų antinksčiams, kad į jūsų kūną išsiskiria epinefrinas (t.y. adrenalinas).

Jūsų širdis pradeda greičiau plakti, padažnėja kvėpavimas, galite pradėti prakaituoti ar drebėti.  Tai paprastai vadinama „kovos ar pabėgimo“ režimu.  Kitaip tariant jūsų kūnas ruošiasi apsisaugoti nuo pavojų. Net jei tas pavojus ir nėra jus besivejantis tigras, o „gąsdinanti“ žinutė nuo jūsų viršininko, jūsų kūnas reaguoja taip pat.

Nervai, nerimas, stresas, susijaudinimas ir net stiprus pyktis gali veikti kaip pavojaus signalas kūno savisaugos sistemoms, ko pasekoje yra sukeliamas rankų drebėjimas.

3. Cukraus kiekis jūsų kraujyje yra mažas

„Jūsų smegenys yra atsakingos už stabilumo jausmo valdymą. Kai jos smegenys negauna tinkamo maitinimo, jūs galite jausti drebulį. Smegenys skiriasi nuo bet kurios kitos kūno dalies, nes jos negamina cukraus, dėl to jo stygius yra juntamas greičiau, nei kitos kūno dalys“ – teigia profesorius Michael G. Kaplitt.

Taigi, jei kurį laiką nevalgėte ir jus apėmė drebulys, gali būti, kad cukraus kiekis jūsų kraujyje tiesiog nukrito.

4.Jums trūksta miego

Miego trūkumas taip pat turi įtakos jūsų smegenų veiklai. Miegas yra labai svarbus ir reikalingas jūsų kūnui, kadangi jo metu atsinaujina ir atsistato ląstelės. Jei miegate mažiau negu 7-9 valandas per naktį, jūs priverčiate savo kūną veikti stresinėje būsenoje. Tam, kad išliktu budrus, jūsų kūnas siurbs adrenaliną, stengdamasi jus palaikyti pabudusį ir pasiruošusį „bėgti“. Tai, savo ruožtu, privers jūsų širdį dirbti sunkiau, o galūnes – drebėti. Ilgai trunkantis miego trūkumas, be rankų drebėjimo, gali sukelti ir daugybę kitų sveikatos problemų (pvz. tai gali padidinti širdies ligų riziką).

5. Vartojate per daug kofeino (ar kitų medžiagų)

Manau daugelis mūsų žino, koks jausmas apima, kai padauginame žalios arbatos, ar kavos. Visi šie skysčiai yra stimuliatoriai, kurie veikia mūsų autonominę nervų sistemą ir gali sukelti nerimą, to pasekoje ir rankų drebėjimą.

Yra ir kitų medžiagų, kurių vartojimas gali sukelti rankų tremorą (nuoroda į puslapį kur patalpinta informacija apie tremorą) . „Piknaudžiavimas alkoholiu, narkotinėmis medžiagomis sukelia rankų drebėjimą net tada, kai jų žmogus jau nebevartoja. Kodėl? Nes šių medžiagų vartojimas gali pažeisti smegenėles, smegenų sritį, kuri yra atsakinga už pusiausvyrą, koordinaciją ir smulkiąją motoriką.“ – sako Dr. Kaplitt.

6. Šalutinis vaistų poveikis

Yra ištisas vaistų sąrašas, kurie sukelia pacientams rankų drebulį. Vaistų sukeltas drebėjimas vyksta nevalingai ir dažnai pasireiškia kai rankas, plaštaką ar galvą laikote tam tikroje pozicijoje.

7. Turite problemų su skydliauke

Per didelis skydliaukės darbas ir hormonų gamyba gali sukelti rankų drebulį. Būklė, kuomet žmones vargina hiperaktyvi skydliaukė, vadinama hipertiroidizmu.

Skydliaukė yra pagrindinė endokrininės sistemos liauka, esanti jūsų kaklo priekyje. Ji reguliuoja didžiąją dalį gyvybiškai svarbių kūno funkcijų, įskaitant energijos apykaitą. Taigi jeigu jūsų skydliaukės apsisukimai padidėjo, būkite tikri, jūsų kūno taip pat.

„Kartais rankų drebėjimas pasireiškia pas žmones, kurie kenčia nuo hipotiroidizmo (nepakankamai aktyvios skydliaukės darbo) ir persistengia su vaistų vartojimu. Skydliaukės sukeltas drebėjimas gali būti visai nepastebimas, tačiau gali būti ir aiškiai matomas. Tarkime žmogus negali įsipilti kavos į puodelį neišpylęs jos ant stalo“ – sako Dr. Kaplitt.

8. Patiriate psichogeninį tremorą

Paprastai šis tremoras pasireiškia, kai kas nors kenčia nuo psichologinių sutrikimų, tokių kaip depresija, ar potrauminio streso sutrikimai (PSS). Gydytojai negali pasakyti, kaip šie drebėjimai pasireiškia kiekvienam asmeniui, kadangi jie kyla individualiai iš pasąmonės. Taigi jie turi atmesti visas kitas tremoro atsiradimo priežastis, tam, kad patvirtintų šią (psichogeninio tremoro) priežastį.

9. Jūs turite judėjimo sutrikimų

„Yra daugybė judėjimo sutrikimų, dėl kurių gali drebėti rankos, tačiau dažniausia yra Eseancialinis tremoras. Daugelis žmonių tokio sutrikimo nėra net girdėję, nors tai 5-10 kartų labiau paplitusi liga nei Parkinsono liga. Esencialiniui tremorui būdingas drebėjimas pasireiškia tik tada, kai jūs judate ar atliekate kokį nors veiksmą„ – sako Dr. Kaplitt.

Šis tremoras dar yra vadinamas „veiksmo“ ar „ketinimo“ drebėjimu. Jis atsiranda kai bandote atsigerti arbatos, naudotis telefonu ar kita technika, rašyti laišką ir pan. Esencialinis tremoras nėra kokios nors sunkios ligos požymis, tačiau jis gali labai pabloginti žmogaus gyvenimo kokybę.

„Esencialinis tremoras dažnai yra perduodamas šeimos narių, net 60 % sergančiųjų šeimoje turėjo arba turi tokių atvejų. Tai yra šeimos liga, bet negalima sakyti, kad tai yra genetinė liga, nes nėra žinomas konkretus genas, kuris sukelia anomalijas.“ – teigia Dr. Kaplitt.

10. Gal būt jūs sergate Parkinsono liga arba Išsėtine skleroze

Nėra abejonių: Parkinsono ar Išsetinės sklerozės diagnozė yra bauginanti. Jos abi kenkia jūsų nervų sistemai, tačiau pasireiškia skirtingai.

Parkinsono liga yra progresuojantis sutrikimas, dėl kurio tam tikros smegenų ląstelės (atsakingos už dopamino gaminimą, judėjimo kontroliavimą ir pusiausvyrą) miršta.

„Parkinsono drebulys vadinamas ramybės drebėjimu“, – sako Dr. Kaplitt.
„Ranka ims drebėti, kai nieko nepadarysi. Tai taip pat vyksta gana įprastu greičiu – nuo trijų iki keturių drebėjimų per sekundę.”

Parkinsono drebulys paprastai prasideda tik vienoje kūno dalyje ir pereina į kitas sritis, tuo tarpu kitos rūšies drebulys paprastai yra simetriškas. Sergantieji šia liga patiria ir kitų simptomų, tokių kaip raumenų sustingimas ir kalbos pokyčiai.

„Išsėtinė sklerozė, kita vertus, yra autoimuninė liga, užpuolanti apsauginį apvalkalą, dengiantį nervų pluoštus. Nors šių ligų simtomai yra panašūs, tačiau magnetinio rezonanso metu Išsetinės sklerozė yra parodoma kaip anomalija“ – sako Dr. Kaplitt.

Ką Jums daryti?

Jei manote, kad lėtinis stresas, per didelis kavos kiekis, alkis ar miego trūkumas yra drebančių rankų priežastis, greičiausiai, geriausias sprendimas yra šiek tiek pakeisti gyvenimo būdą. Pailsėkite, stenkitės išsimiegoti, iškeiskite kavą į vandenį, užkąskite ir stebėkite save, ar drebulys sumažėja.

Bet jei manote, kad jūsų būklė negerėja ir sukelia rimtesnių pasekmių, būtinai susisiekite su jus prižiūrinčiu gydytojų dėl konsultacijos ir tolimesnio gydymo plano sudarymo.

Prieš nuvykstant pas gydytoją apžiūrai, būtinai susirinkite ir užsirašykite šią informaciją apie save: Koks drebėjimo pobūdis? Ar jis paūmėja esant nerimui, ar depresijai? Ar pirštai dreba rašant tekstą ar kai pirštai yra ramybės būsenoje? Paklauskite artimųjų, ar šeimoje nebuvo panašių sutrikimo atvejų? Užsirašykite visus vartojamus vaistus. Jei vartojote alkoholį, ar narkotines medžiagas, nebijokite pasakyti apie tai savo gydytojui, tai gali būti labai svarbi informacija. Tinkamas gydytojas nustatys rankų drebėjimo priežastį, supažindins jus su rankų drebėjimo mažinimo galimybėmis ir priemonėmis, kurios gali pagerinti ir palengvinti gyvenimo kokybę.

Šaltinis: Prevention.com

Kitas straipsnis

Esencialinis tremoras ar Parkinsono liga

KUO ŠIOS DIAGNOZĖS SKIRIASI?

Tremoras (drebėjimas, drebulys) apibūdina vieną iš Parkinso ligos (PL) simptomų, tačiau jis būdingas ir kitam neurologiniam sutrikimui, sukeliančiam nevalingą ir ritmingą kūno drebėjimą – Esencialiniui tremorui (ET), kuris yra net 8 kartus dažnesnis nei Parkinsos liga. Žemiau pateikiame keltą esminių skirtumų, tarp šių dviejų diagnozių.

Tremoro pasireiškimas

Parkinsono ligos atveju, tremoras yra pastebimas ramybės būsenoje, kai kūnas neatlieka jokios veiklos. Dar kitaip šis tremoras vadinamas „besiilsintis drebėjimas“. Esant Esencialinio tremoro diagnozei, drebėjimas atsiranda atliekant kokį nors veiksmą ar veiklą pvz. valgant, rašant, ar bandant išlaikyti tam tikrą kūno poziciją.

Tremoro dydis ir dažnis

Esencialionio tremoro atveju, tremoras paprastai būna aukštesnio dažnio (daugiau pasikartojimų ilgą laiką), nors dažnis laikui bėgant gali sumažėti. Esant Parkinsono ligai, drebėjimo dažnis yra lėtesnis. Drebulio stiprumas taip pat skiriaisi: Parkinsono ligos atveju drebėjimas didelis, tuo tarpu ET atveju jis gali būti kintantis visą dieną: nuo labai žemo iki abai aukšto.

Tremoro paveldimumas

Parkinsono liga retai būna paveldima (10-20%) atvejų, tačiau Esencialinis tremoras pasireiškia šeimos kartose apie 50% atvejų.

Tremoro pasireiškimas kūno pusėse

Esant Parkinsonui, tremoras dažniausia pasireiškia vienoje kūno pusėje ir gali išplisti į kitą pusę ligai progresuojant. Esencialinio tremoro metu drebulys paprastai paveikia abi kūno puses nuo pat ligos pradžios.

Vaistų įtaka tremorui

Tremoro simptomai sergantiems Parkinsono liga palengvėja po Levodopa terapijos. Esencialinio tremoro pacientai palengvėjimą jaučia naudodami Primidoną ir Propranololį.

Tremoro pasireiškimas skirtingose kūno vietose

Žmonėms, sergantiems Parkinsono liga, rankų drebėjimas pasireiškia dažniau nei kojų, tačiau galvos ar balso drebėjimo visai nepastebėta. Esencialinio tremoro atveju taip pat yra dažniausia pažeidžiamos rankos, tačiau šios ligos atveju, galvos ir balso drebėjimas yra gana dažnas simptomas.

Tremoras ir kiti simptomai

Pagrindinis Esencialinio tremoro ligos simptomas yra drebėjimas, Parkinsono ligos atveju, pagrindinių simptomų yra keturi: drebėjimas, nelankstumas, sulėtinti judesiai ir pusiausvyros išlaikymo problemos. 

Tremoro pasireiškimo laikotarpis

Dažniausia Parkinsono liga pasireiškia pacientas, kuriems yra virš 60 metų, nors yra atvejų, kai 5-10 % pacientų ši liga pasireiškė iki 50 metų. Esencialinis tremoras pasireiškia vidutinio amžiaus žmonėms, tačiau vis dažnaiu pastebimi ligos atvejai ir jaunesniame amžiuje (netgi vaikystėje).

Tremoras ir rašymas

Parkinsono ligai būdinga mikrografija – susmulkėjęs, nelygus braižas, tuo tarpu Esencialinio tremoru sergančio žmogaus rašysena tampa didelė ir drebanti. Apačioje matote rašysenos pavyzdį esant abiem diagnozėm.

Įvertinimas ir diagnozė

Tiek Parkinsono liga, tiek Esencialinis tremoras yra judesio sutrikimai, dėl to dažnai yra maišomi tarpusavyje. Tačiau jos turi ir labai daug skirtumų, dėl to svarbu pastebėjimus pirmuosius simptomus kreiptis į gydytoją, jog jis nustatytų tikslią ligos diagnozę, paskirtų jos gydymą, bei supažindintų su priemonėmis padedančiomis sumažinti rankų bei viso kūnosdrebėjimą ir palengvinti sergančiųjų gyvenimo kokybę.

Šaltinis: Parkinsonsdisease.net

Kitas straipsnis

VILIM ball įrenginys

Prietaiso veikimo principas

Jau 1880 metais prancūzų neurologas Jean-Martin Charcot pastebėjo, jog sergantieji Parkinsono liga jaučia sumažėjusį tremorą po kelionės traukiniu ar jodinėjimo arkliais. Maždaug nuo to laiko atsirado pirmosios virpesių terapijos taikymo užuomazgos neuroreabilitacijoje. Tuo remiasi ir mūsų sukurtas VILIM ball įrenginys, kuris skleidžia tam tikro dažnio bei formos mechaninius virpesius, kurių pagalba yra sumažinamas rankų drebėjimas bei plaštakų sąstingis.

VILIM ball įrenginys skirtas žmonėms, sergantiems Esensialiniu tremoru siekiant sumažinti rankų drebėjimą. Liekamasis terapijos efektas Esensialiniam tremorui šiuo metu tiriamas LSMU Kauno klinikose. Preliminariais duomenimis, rankų drebėjimas sumažėja apie 15-30 min. po 3 minutes trukusios terapijos.

Prietaiso naudojimo rekomendacijos

Esensialinio tremoro atveju, rekomenduojama prietaisą naudoti prieš procesą, kuriuo metu aktualus mažesnis rankų drebėjimas, pvz., valgymas ar rašymas. Prietaisą rekomenduojama laikyti delne švelniai prispaudus pirštais, nes tokiu būdu perduodama didžiausia energija, tad prietaiso poveikis didesnis. Rekomenduojama minimali terapijos trukmė – 5 min. Ankstesniais tyrimais (Haas, 2006) buvo patvirtinta, jog 5 serijų 60 sekundžių trukmės terapija (su 60 sek. tarpu tarp kiekvienos iš jų) sumažina tremorą bei sąstingį atitinkamai 25 % ir 24 %. Konkretus būtent šio prietaiso poveikis buvo tiriamas LSMU Kauno klinikose. Tyrimo rezultatai publikuoti moksliniame žurnale Medicina (nuoroda: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33096872/).

Prietaisas gali būti įkraunamas magnetiniu įkrovėju, komplektuojamu kartu pakuotėje. Prietaisas gali būti įkraunamas tiek tiesiogiai per elektros tinklą, tiek prijungus prie kompiuterio, per USB sąsają.

VILIM ball prietaiso įkrovimas

Prietaisas, skirtas Esensialiniam tremorui, su pilnai įkrautu akumuliatoriumi gali dirbti apie 2 val.

Prietaiso įkrovimo laikas, nuo visiškai tuščio akumuliatoriaus iki visiškai pilno – apie 1 valanda.

Įkišus USB laidą į krovimo lizdą bei prietaise esančią magnetinę jungtį (Pav. 1 (d)), užsidega mėlyna lemputė, indikuojanti krovimąsi. Kuomet lemputė užgesta – indikuojama, jog prietaisas pilnai įkrautas.

VILIM ball laikymas delne

Prietaisą laikyti delne švelniai prispaudus pirštais. Terapijos metu, ranką padėti laisvai, nelaikyti įtempus ar užsukus riešo. Tokiu būdu prietaiso poveikis didžiausias.

Liekamasis terapijos poveikis gali būti labai įvairus ir priklauso nuo individualių kiekvieno žmogaus savybių. Praktikoje pastebėjome, jog jis gali trukti nuo kelių minučių iki keleto valandų.

Svarbu suprasti, kad virpesių terapija yra tik simptomus mažinančių detalių dalis bei nebus vienintelė priemonė visiškai pašalinanti rankų drebėjimą.

Naudotojo instrukcijas susipažinimui galite atsisiųsti čia:

Anglu k.

Lietuvių k.

Įrenginio rekomendacinės kontraindikacijos:

Nėštumas, vėžiniai susirgimai, įvairaus tipo nesenai įvykusios traumos, ūminis uždegimas, esami kraujo krešuliai, pooperacinis laikotarpis, širdies darbo sutrikimai, aukštas kraujospūdis, širdies stimuliatorius. Esant bent vienam iš išvardintų požymių nerekomenduojama įrenginio naudoti be gydytojo leidimo.

ĮRENGINĮ NAUDOJANČIŲ ŽMONIŲ ATSILIEPIMAI

Parduodu

★★★★★
Jeigu kamnors reikia tokio kamuoliuko parduodu uz puse kainos 860627309. Padeda geras daiktas bet pradejau vaistus vartot ir kamuoliuko nebereikia.
- Martynas

Kamoliukas

★★★★☆
Sis pretaisas man labai reikalingas ir del. sveikatos man padeda!!! Dekoju Su pagarba Ivanas
- Ivanas

padėka

★★★★★
labai dėkojame KTU mokslininkams, sukūrusiems tokį nuostabų gaminį, kuris tikrai padeda nuo rankų drebėjimo. Jūsų sukurtas Vilim kamuoliukas pripažintas metų atradimu. Šių mokslininkų ne tik geri išradimai, bet ir malonus bendravimas, geranoriška pagalba esant reikalui. Kamuoliuką laikau 3 kartus per dieną po 10 min. -tremoras žymiai sumažėjo. Poveikis išlieka ilgą laiką, rankų drebėjimas, aplamai, sumažėjo. Ačiū už šį stabuklą. Janina - zofija.
- janina

Stebuklingas ViLim balk kamuoliukas

★★★★★
Noriu Jums labai padėkoti už šį atradimą. Mamai tikrai padeda, ko tikrai nesitikėjom. Net kai kurie daktarai nustebę kai papasakojam. Manom kad reikalinga daugiau info apie tai, ne visi naudotis gali internetu, todėl daug kas apie tai nežino. Sėkmės Jums. Ir labai labai ačiū.
- Jurgita

★★★★☆
Terapija puiki, atrodo tremorą kažkiek sumažino.
- Ramūnas

★★★★★
Noriu jums labai padėkoti už jūsų atradimą. Kamuoliukas nuo virpėjimo, mano mamai labai padeda, negalėjom atsistebėti ir labai džiaugiamės. Ačiū labai ir Jums sėkmės darbuose.
- Inesa

Vilim

★★★★☆
Irenginys sumazina ranku drebuli.
- Pranas

★★★★★
Mano liga yra corticobasal syndrome ir vaistu sios ligos sukeliamiems simptomams palengvinti nera. Deka sio kamuoliuko as galiu atsipalaiduoti, ranka nurimsta. Naudoju kamuoliuka du kartus dienoje. Aciu uz puiku aptarnavima, operatyvuma.
- Jonas

„ViLim Ball“ įrenginys

★★★★☆
Mano mama serga Parkinsono liga ir šį įrenginį nusprendė išbandyti dėl rankos tremoro. Nors po pirmo įrenginio išbandymo mamai skaudėjo peties sąnarį, tačiau po trečio bandymo jau galėjo panešti lėkštę su maistu. Dabar po procedūros kurį tai laiką gali savarankiškai valgyti ir gražiai rašyti.
- Šviesa

Rankų drebėjimo mažinimas

Esencialinio tremoro sukelto rankų drebėjimo mažinimas

Tyrimo rezultatai yra žemiau pateiktose kreivėse bei grafikuose, kas demonstruoja, kad su įrenginiu VILIM ball rankų drebėjimo mažinimas yra efektyvus sergantiems Esencialiniu tremoru:

Tarpinių tyrimų rezultatų apibendrinimas:

Tyrimo metu, vertinant terapijos efektyvumą daugiau drebančiai rankai buvo nustatyta, kad 13 iš 17 pacientų tremoras buvo sumažintas po virpesių terapijos su VILIM ball įrenginiu. Šie duomenys nustatyti kaip statistiškai patikimi. Taip pat papildomiems 15 pacientų buvo taikyta placebo terapija, kurios metu, palyginant aktyvios terapijos ir placebo duomenis, buvo patvirtintas prietaiso efektyvumas.

Siekiant įvertinti įrenginio efektyvumą realiomis sąlygomis, buvo atlikta vartotojų apklausa. Apklausoje dalyvavo 50 pacientų, iš kurių 30 turėjo diagnozuotą esencialinį tremorą, o 20 – Parkinsono ligos sukeltą tremorą. Apklausos duomenys parodė, jog 48 pacientai jautė tremoro simptomų pagerėjimą po terapijos, o 49 nurodė, kad pagerėjo ir rankų funkcija po terapijos. 38 pacientai įvardino, kiek laiko truko pagerėjimas po terapijos ir vidutinė trukmė buvo 90.79 minutės (~1.5 val.). Iš viso 4 pacientai nurodė, kad po terapijos nejautė arba tremoro sumažėjimo, arba pagerėjusios rankų funkcijos.

Esami rezultatai parodo, jog įrenginys gali būti sėkmingai naudojamas rankų drebėjimui mažinti, ypač prieš atliekant tokius procesus, kaip valgymas, rašymas ar kita veikla, kuomet svarbu rankų stabilumas. Šiai dienai rinkoje analogiško sprendimo mūsų sukurtam įrenginiui nėra. Nors jo efektyvumas nėra 100 %, tačiau jį išbandę pacientai teigiamai atsiliepė ir mato naudą net ir kuomet drebėjimas sumažinamas keliasdešimt procentų. Tolimesnių tyrimų metu bus siekiama didinti prietaiso efektyvumą bei pasiūlyti sprendimą, padėsiantį sumažinti rankų drebėjimą iki minimumo arba jį visai eliminuoti.

Tyrimų rezultatai publikuoti moksliniame žurnale Medicina:
Abramavičius, Silvijus; Venslauskas, Mantas; Vaitkus, Antanas; Gudžiūnas, Vaidotas; Laucius, Ovidijus; Stankevičius, Edgaras. Local vibrational therapy for essential tremor reduction: a clinical study // Medicina. Basel : MDPI AG. ISSN 1010-660X. eISSN 1648-9144. 2020, vol. 56, iss. 10, art. no. 552, p. 1-9. DOI: 10.3390/medicina56100552.

Ankstesnių studijų metu buvo užfiksuotas teigiamas virpesių poveikis sergantiems Parkinsono liga. Tremoro bei sąstingio rezultatai pagerėjo atitinkamai 25 % bei 24 % (Haas, 2006).

Kitame tyrime aprašoma kombinuotos viso kūno virpesių ir mankštos terapijos nauda, sergantiems Parkinsono liga. Buvo nustatyta, kad ši terapija duoda ženklią trumpalaikę naudą motorikai, laikysenai ir kasdienei veiklai (Edmonston , 2016, publikacija ).

King’o (2009) ir kolegų studijoje pažymima, jog virpesių terapija gali būti naudojama kaip alternatyva nefarmakologiniui gydymui nes tyrimų metu, po virpesių terapijos, buvo užfiksuotas ženklus sąstingio bei tremoro sumažėjimas sergantiems Parkinsono liga.

Heiko (2009) ir kolegų atliktos studijos išvadose paminėta, jog po viso kūno vibracinės terapijos buvo pastebėtas ženkliai sumažėjęs drebulys ir sąstingis, taip pat ženkliai padidėjo žingsnio ilgis ir padidėjo ėjimo greitis.

Saggini su kolegomis (2017) apžvelgė virpesių terapijos taikymą neuroreabilitaciajai bei įžvelgė daug potencialo ateityje šios terapijos taikymui bei tyrimams.

Jöbges su kolegomis (2002) atlikti tyrimai parodė, jog raumeninių virpesių stimuliacija gali būti efektyvi mažinant rankų tremorą

ĮRENGINĮ NAUDOAJNČIŲ ŽMONIŲ ATSILIEPIMAI

Parduodu

★★★★★
Jeigu kamnors reikia tokio kamuoliuko parduodu uz puse kainos 860627309. Padeda geras daiktas bet pradejau vaistus vartot ir kamuoliuko nebereikia.
- Martynas

Kamoliukas

★★★★☆
Sis pretaisas man labai reikalingas ir del. sveikatos man padeda!!! Dekoju Su pagarba Ivanas
- Ivanas

padėka

★★★★★
labai dėkojame KTU mokslininkams, sukūrusiems tokį nuostabų gaminį, kuris tikrai padeda nuo rankų drebėjimo. Jūsų sukurtas Vilim kamuoliukas pripažintas metų atradimu. Šių mokslininkų ne tik geri išradimai, bet ir malonus bendravimas, geranoriška pagalba esant reikalui. Kamuoliuką laikau 3 kartus per dieną po 10 min. -tremoras žymiai sumažėjo. Poveikis išlieka ilgą laiką, rankų drebėjimas, aplamai, sumažėjo. Ačiū už šį stabuklą. Janina - zofija.
- janina

Stebuklingas ViLim balk kamuoliukas

★★★★★
Noriu Jums labai padėkoti už šį atradimą. Mamai tikrai padeda, ko tikrai nesitikėjom. Net kai kurie daktarai nustebę kai papasakojam. Manom kad reikalinga daugiau info apie tai, ne visi naudotis gali internetu, todėl daug kas apie tai nežino. Sėkmės Jums. Ir labai labai ačiū.
- Jurgita

★★★★☆
Terapija puiki, atrodo tremorą kažkiek sumažino.
- Ramūnas

★★★★★
Noriu jums labai padėkoti už jūsų atradimą. Kamuoliukas nuo virpėjimo, mano mamai labai padeda, negalėjom atsistebėti ir labai džiaugiamės. Ačiū labai ir Jums sėkmės darbuose.
- Inesa

Vilim

★★★★☆
Irenginys sumazina ranku drebuli.
- Pranas

★★★★★
Mano liga yra corticobasal syndrome ir vaistu sios ligos sukeliamiems simptomams palengvinti nera. Deka sio kamuoliuko as galiu atsipalaiduoti, ranka nurimsta. Naudoju kamuoliuka du kartus dienoje. Aciu uz puiku aptarnavima, operatyvuma.
- Jonas

„ViLim Ball“ įrenginys

★★★★☆
Mano mama serga Parkinsono liga ir šį įrenginį nusprendė išbandyti dėl rankos tremoro. Nors po pirmo įrenginio išbandymo mamai skaudėjo peties sąnarį, tačiau po trečio bandymo jau galėjo panešti lėkštę su maistu. Dabar po procedūros kurį tai laiką gali savarankiškai valgyti ir gražiai rašyti.
- Šviesa